Białko serwatkowe stosowane jest do uzupełnienia prawidłowej diety. Osoba, która jest aktywna fizycznie lub stara się zredukować tkankę mięśniową powinna dostarczać organizmowi około 2,0 g białka na kilogram masy ciała. Oprócz ilości ważna jest również jakość dostarczanych protein. Chodzi więc o białko pełnowartościowe, które zawierają ryby, przetwory mleczne, jajka, mięso. Alternatywnym źródłem z powadzeniem może być również białko serwatkowe, które zawiera aż 9 aminokwasów egzogennych – najwięcej wśród produktów naturalnych. Dzięki niemu możemy więc uzyskać pożądany efekt anaboliczny, czyli budowę mięśni.
Serwatka powstaje podczas produkcji sera jako produkt uboczny. W specjalnych procesach technologicznych powstaje później czyste białko serwatkowe, pozbawione zbędnego tłuszczu i laktozy. Zawiera w sobie ok. 26% rozgałęzionych aminokwasów (jajko pozostaje na poziomie 22%). Ich skład zbliżony jest do budowy białek mięśniowych, co sprawia,że jest tak łatwo przez nie przyswajany.
Dla osoby, która uprawia treningi siłowe ważna jest zasada utrzymania pozytywnego bilansu azotowego. Oznacza to, że ilość białka, które dostarczamy organizmowi powinna przekraczać ilość protein podlegających rozkładowi. Serwatka może stać się jego podstawowym źródłem.